„Światło jako medium wzbogacające przestrzeń miejską – festiwale światła na świecie.”
Praca pisemna stanowiąca część teoretyczną dyplomu, zrealizowana pod kierunkiem dr Łukasza Sadowskiego.
…Festiwale światła są zjawiskiem występującym coraz częściej w naszej kulturze. Stały się
istotnym i nieodzownym elementem promocji i uświetnieniem danego miejsca na świecie.
Rozwój festiwali związany jest z postępującymi tendencjami rewitalizacyjnymi miast. Aktywna działalność organizacji w zakresie festiwali umożliwia społeczeństwom na świecie obcowanie z kulturą oraz łączy z dorobkiem architektonicznym określonego miejsca. Uświadamianie społeczności, zapoznawanie jej z wartością kulturową miasta oraz wpływem jaki mogą wywrzeć owe festiwale na tkankę miejską poprzez istotny związek ze zjawiskiem światła. Wskazywanie na wzrost poziomu estetycznego miejskiej przestrzeni w ramach powyższej zależności jest konieczne dla harmonijnego oraz prawidłowego funkcjonowania we współczesnych miastach. Edukacja w tym zakresie ma zasadnicze znaczenie. W dobie postępujących tendencji globalizacyjnych rozwijanie otwartości, tolerancyjności oraz wrażliwości wobec dorobku kulturowego, architektonicznego oraz urbanizacyjnego danego miejsca wzbudza swoiste poczucie miejskości oraz wspólnotowości społeczeństwa.
Niniejsza praca magisterska poświęcona jest zagadnieniu wpływu światła w ramach festiwali kinetycznej sztuki światła na świecie na przestrzeń miasta. Przeprowadzona analiza źródeł miała na celu wykazanie czy zjawisko światła sztucznego w ramach festiwali światła wzbogaca przestrzeń miejską. W jakim stopniu medium światła wywiera wpływ na podniesienie wartości tkanki danego obszaru urbanistycznego na którym występują omawiane festiwale. Podjęcie próby analizy miało na celu sprawdzenie czy takowy wpływ w ogóle istnieje.
Badania filozofów, naukowców, teoretyków, wykazują, że rola światła jest fundamentalnym zjawiskiem wpływającym na życie panujące na Ziemi, w tym na wszelkie zależności na niej występujących tj. wszelkich wpływów, również pod względem wzbogacania przestrzeni poprzez medium światła.
…Wybór tematu pracy był związany z zainteresowaniami i działalnością artystyczną
autorki poruszającymi tematykę miasta oraz chęcią odpowiedzi na zadane pytanie naukowe.
– fragment pracy